Akita & American Akita Speciality Show 2.9.2017


 
Photos Jin Kaakinen (Ansun kuvat)
Akita & American akita Speciality Show 2017 BIS-1 japanese akita l'Yufa Des Seigneurs D'Orient with happy owners and handler, middle BIS-judge Sheen O'Neill Clark, BIS-2 american akita Orients Pride Perfect Timing with happy owner/handler and breedjudge Roberta Wright
 
 
japanese akita BOB and BOS                                              american akita BOB and BOS
 
 
japanes akita BOB- and BOS-puppies                                  american akita BOB- and BOS-puppies
 
japanese akita BOB-junior (no BOS-junior)                             american akita BOB- and BOS-junior
 
japanese akita BOB-tourist  (no BOS-tourist)                          american akita BOB- and BOS-tourist
 

japanese akita BOB-veteran (no BOS-veteran)                        american akita BOB- and BOS-veteran
 

japanese akita BOB-breeders group                                        american akita BOB-breeders group
 

japanese akita BOB-progency group                                        american akita BOB-progency group
 
Lisää kuvia erkkareista näistä linkeistä / Want to see more photos of Speciality shows, visit these links;
 
KAIKKI TULOKSET / ALL RESULTS
 
Akita, tuomari Sheena O'Neill Clark /  japanese akita judge
 
urokset pentuluokka 5-7 kk / males puppies 5-7 months
Jikino Kensha Yamanaka-Ko Go om. Juho Haapakallio PEK 4 / class 4
Kitano Kaze No Jin Go om. Jasmin Heinäaho & Sini Piiroinen PEK 2 KP / class 2 with HP
Kitano Kaze No Kazuya Go om. Jasmin Heinäaho PEK 3 KP / class 3 with HP
Kitano Kaze No Yoshimitsu Go om. Sara Koukku PEK 1 KP VSP-pentu & Parhaat tassut / class 1 with HP BOS-puppy & Best paws
 
nartut pentuluokka 5-7 kk / females puppies 5-7 months
Jikino Kensha Kawaguchi-Ko Go om. Riina Haapakallio PEK 2 / class 2
Kitano Kaze No Kunimitsu Go om. Jasmin Heinäaho & Aleksi Niinimäki PEK 1 KP ROP-pentu BIS-pentu 2 / class 1 with HP BOB-puppy BIS-puppy 2
nartut pentuluokka 7-9 kk / females puppies 7-9 months
Jikino Kensha No Tsushima GO om. Jenna Ajanki PEK 1 KP PN 2 pentu / class 1 with HP BB puppy 2
 
urokset turistiluokka / males tourist class
Jikino Kensha No Neeazim Vorazun om. Riina Haapakallio & Janica Saari TUR 1 / class 1
 
nartut turistiluokka / females tourist class

Viribus Unitis Shou Benten om. Timo Sivonen & Emilia Honkanen TUR 1 KP ROP-turisti BIS-turisti 2 / class 1 with HP BOB-tourist BIS-tourist 2

 

urokset / males

juniorluokka / junior class
Odoroki No Kitsune Naoki om. Katja Valtonen EH 1 / VG 1

nuortenluokka / intermediate class
Hasaki Team Chinatsu Jr om. Andrey Tsehmester ERI 3 / EXC 3
Momotarou Go Okayama Sugimotosow om. Sini Piiroinen & Riina Haapakallio ERI 1 SA PU2 Varaserti / EXC 1 CQ BD2 Res.CAC
OdorokiNo Hatsukoi Kazuma om. Georgij Rumbin ERI 2 / EXC 2
Tediibea No Daishouri om. Janica Flinkman EH 4 / VG 4

avoinluokka / open class
Buzan Go Kimpou Kensha om. Jasmin Heinäaho & Noora Vahvelainen ERI 2 / EXC 2
K'Great Flame Of Wolf Point om. Erika Häkkinen & Juho & Riina Haapakallio ERI 1 SA PU3 Paras pää / EXC 1 CQ BD 3 Best head
Viribus Unitus Shou Hotei om. Nina Karevuori & Jyrki Mäki ERI 3 / EXC 3

valioluokka / Champion class
Benjiro om. Olga Vezhlivtseva ERI 1 SA PU 1 Serti FI MVA VSP / EXC 1 CQ BD1 CAC FI CH BOS
Chiya Go Sakura No Sono om. Jasmin Heinäaho & Riina Haapakallio ERI 2 SA PU4 / EXC 2 CQ BD 4
Hakufumy No Nanbei Shishi Maru Go om. Heidi Alatalo & Kristiina Räisänen ERI 3 / EXC 3

veteraaniluokka / veteran class
Go Harukos Akihito Yuki om. Janica Saari ERI 1 ROP-veteraani / EXC 1 BOB-veteran

 

nartut / females

junioriluokka / junior class
B'Fea Miryoku Kat om. Heidi Alatalo & Leena Eisto EH / VG
North Wind Of Wolf Point om. Riina Haapakallio & Jasmin Heinäaho ERI 1 SA PN 2 Serti ROP-juniori BIS-juniori 2 / EXC 1 CQ BB 2 CAC BOB_junior BIS-junior 2
Odoroki No Kitsune Noriko om. Mervi Uschanow ERI 2 SA PN3 Varaserti / EXC 2 CQ BB3 Res.CAC
Shiomaru Demiyah om. Niina Tielinen ERI 4 / EXC 4
Tediibea No Enzeru No Egao pm. Hanna Pohto & Maria Fluuri ERI 3 / EXC 3

nuortenluokka / intermediate class
Cazador Grande Soy Diamante om. Terhi Kämäräinen ERI 2 SA / EXC 2 CQ
Hokushin Kensha Fuyu No Hatsuyuki om. Sara Vuori ERI 4 paras häntä / EXC 4 Best tail
Odoroki No Hatsukoi Mayuko om. Krista Karjaluoto & Ville Korpela ERI 1 SA PN4 / EXC 1 CQ BB4
Odoroki No Hatsukoi Mine om. Juho Varpula EH / VG
Odoroki No Hatsukoi Mitsuru om. Heidi Alatalo & Sara Koukku ERI 3 / EXC 3
Vuorenvarman Kaamos om. Heidi Hiltunen EH / VG

avoinluokka / open class
Jikino Kensha No Maiev om. Jenna Ajanki EH / VG
Jikino Kensha No Mei Kusakabe om. Piia Pallaskari & Robin Saastamoinen ERI 1 SA / EXC 1 CQ
Jikino Kensha No Satsuki Kusakabe om. Riina Haapakallio & Niina Huitula ERI 3 / EXC 3
Jikino Kensha No Seitei Mae om. Piia Pallaskari & Robin Saastamoinen ERI 2 SA / EXC 2 CQ
Odoroki No Tatakai Rinmei om. Inna Temonen ERI / EXC
Tediibea No Chuujitsu Ginga om. Hanna Pohto ERI 4 / EXC 4

valioluokka / champion class
l'Yufa Des Seigneurs D'Orient om. Heidi & Karoliina Alatalo ERI 1 SA PN1 ROP BIS 1 / EXC 1 CQ BB1 BOB BIS 1

kasvattajaluokka / breeder's group
kennel Jikino Kensha om. Riina Haapakallio 2 KP / class 2 with HP
kennel Odoroki om. Heidi Alatalo 1 KP ROP-kasvattaja BIS-kasvattaja 1 / class 1 with HP BOB-breeder BIS-breeder 1

jälkeläisluokka / progency group
l'Yufa Des Seigneuts D'Orient om. Heidi & Karoliina Alatalo 1 KP ROP-jälkeläisluokka BIS-jälkeläisluokka 1 / class 1 with HP BOB-progency group BIS-progency group 1

 

Amerikanakita, tuomari Roberta Wright / American akita judge

urokset pentuluokka 5-7 kk / males puppies 5-7 months
Great Flame's Doctor Watson om. Erika Häkkinen PEK 2 KP / class 2 with HP
Kallionahteen Derzu Uzala om. Aimo Heikkilä & Minna Laine PEK 3 KP / class 3 with HP
Shimmerian Ideas For Life om. Jenna Rissanen PEK 1 KP / class 1 with HP

urokset pentuluokka 7-9 kk / males puppies 7-9 months
Alter Real Give Me Your Best Shot om. Elena Kholodova PEK 4 / class 4
Faiter Burning Beast At Inuline om. Hanna Kukkola & Ella Koskinen PEK 2 KP / class 2 with HP
Snowstory's Harald om. Jouni Lindell PEK 3 KP / class 3 with HP
Snowstory's Kristian om. Nina Katajala PEK 1 KP VSP-pentu / class 1 with HP BOS-puppy
Snowstory's Oskar om. Kirsi Koskela PEK-  Paras häntä / class - Best tail

nartut pentuluokka 5-7 kk / females puppies 5-7 months
Friendly Face Midians Bacck In My Life om. Liisa-Marja Lentonen PEK 2 KP / class 2 with HP
Great Flame's Shape Of Perfection om. Erika Häkkinen, Jenni Holopainen & Jarmo Leppänen PEK 3 KP / class 3 with HP
Shimmerian Isn't She Lovely om. Mervi Vesala PEK 1 KP / class 1 with HP

nartut pentuluokka 7-9 kk / females puppies 7-9 months
Kallionahteen Grace om. Päivi & Anni & Toivo Silomäki PEK 1 KP ROP-pentu BIS-puppy 1 parhaat tassut / class 1 with HP BOB-puppy BIS-puppy 1 Best paws
Snowstory's Märtha om. Minni Kukkonen PEK 3 KP / class 3 with HP
Snowstory's Sonja om. Tuula Jokiaho PEK 2 KP / class 2 with HP

urokset turistiluokka / males tourist class
Great Flame's Fearless Midian's om. Tiina Veijalainen TUR 4 / class 4
Inuline Time Bandit om. Hanna Kukkola TUR 3 / class 3
Snowstory's Imbolc om. Melissa Kujanen TUR 1 KP VSP-turisti / class 1 with HP BOS-tourist
Tsukikaze Phantom Lord om. Henna Kiljunen TUR 2 KP / class 2 with HP

nartut turistiluokka / females tourist class
Kallionahteen Kaunotar om. Nina & Kai-Markus Laiho & Janina Thomé TUR 3 / class 3
Shimmerian Candy Cane om. Katja Eronen TUR 2 KP / class 2 with HP
Shimmerian Icing On The Cake om. Marjo Kilpi TUR 1 KP ROP-turisti BIS-turisti 1 / class 1 with HP BOB-tourist BIS-tourist 1

 

urokset

junioriluokka / junior class
Qenesar Amazing Dreamcatcher om. Niina Kantell ERI 1 SA VSP-juniori / EXC 1 CQ BOS-junior
Wild Striker's Nagareboshi Gin om. Henna Kiljunen & Karoliina Mäkinen EH 3 / VG 3
Amartami C'Maxi Essto om. Liisa-Marja Lentonen & Jenni Virtanen ERI 2 SA / EXC 2 CQ

nuoten luokka / intermediate class
Friendly Face Bruce Springsteem om. Armina Dvizac EH 2 / VG 2
Peikkovuoren Royal Alexander om. Taina Friman & Suvi Havia EH 1 / VG 2

avoin luokka / open class
Biggie Small om.  Morbert Pozsgai ERI 2 SA varaserti / EXC 2 CQ Res.CAC
Chibstelford om. Jaakko Majuri ERI 1 SA Serti / EXC 1 CQ CAC
Opiewinston om. Miina Klemelä ERI 4 / EXC 4
Snowstory's Zak Dingle om. Janne Pakkanen ERI 3 SA / EXC 3 CQ

valioluokka / champion class
Gapabo's Code Name Gold om. Reetta Orava ERI / EXC
Gapabo's Gentle Giant om. Maija Nurminen ERI 3 SA PU3 / EXC 3 CQ BD 3
Inuline Hard As A Rock om. Hanna & Laura Kukkola & Richard Hagström & Molli Nyman
Inuline Rock Or Bust om. Piia Salo-Hätönen ERI / EXC
Orients Pride Perfect Timing om. Mervi Vesala ERI 1 SA PU1 ROP BIS-2 / EXC 1 CQ BD 1 BOB BIS-2
Orients Pride Synergy Effect om. Elena Kholodova & Ludmila Schekoldina ERI 2 SA PU2 / EXC 2 CQ BD 2

veteraaniluokka / veteran class
Hellstar Avalanche om. Maaret Boström ERI 2 SA / EXC 2 CQ
Kallionahteen Kulkuri om. Päivi Silomäki & Toivo Lielahti ERI 1 SA PU4 VSP-veteraani / EXC 1 CQ BD 4 BOS-veteran

 

nartut / females

junioriluokka / junior class
Alter Real Viper om. Ksenuy Anfimove ERI 1 SA BB 3 ROP-juniori / EXC 1 CQ BB 3 BOB-junior
Frinedly Face Princess Sophie om. Liisa-Marja Lentonen ERI 4 / EXC 4
Iso Karhu Huldur om. Juha Kantola ERI 2 SA / EXC 2 CQ
Nekmar Most Wanted At Inuline om. Nelli Majamaa & Aino Lukkola ERI 3 SA / EXC 3 cq
Qenesar Amazing Darkdancer om. Niina Kantell & Minna Kulin EH / VG

nuortenluokka / intermediate class
Memorylane T-For-Temptation om. Teija Niemi & Joni Vuorenheimo ERI 1 SA / EXC 1 CQ

avoin luokka / open class
Altheajarry om. Miina Klemelä EH / VG
Gapabo's Chost Queen om. Norbert Pozsgai EH / VG
Gapabo's In Fire Again om. Ganga Boehm & Petri Turunen ERI 1 SA PN1 Serti VSP / EXC 1 CQ BB 1 CAC BOS
Gemmateller om. Hanna Mäkinen EH / VG
Inuline Come And Get It om. Liisa Kärkkäinen EH / VG
Inuline Good Luck Bear om. Miina Klemelä ERI 4 / EXC 4
Inuline The Honeyroll om. Katja Perälä & Miina Klemelä ERI 3 / EXC 3
Pink Ribbon om. Kseniy Anfimova & Maksim Pulygo ERI 2 SA / EXC 2 CQ
Ruthdale Red Desire om. Matti Varpula EH / VG
Snowstory's Agrippina Vaganova om. Annukka Kallioinen 6 Sami Malmberg EH / VG
Snowstory's Anna Pavlova om. Tuula Jokiaho & Maarit Haavisto EH / VG

valioluokka / champion class
Inuline Bad Bet Jackpot om. Nelli Majamaa ERI / EXC
Inuline Get It Hot om. Katja Turunen EH / VG
Inuline Keep Honest om. Katya Atalan ERI 1 SA PN 4 / EXC 1 CQ BB 4
Inuline Victoria om. Hanna Kukkola ERI 3 SA / EXC 3 CQ
Mount Joy's Tequila Sunrise om. Katri Laitila & Erika Häkkinen EH / VG
Owelan Chippewa om. Matti Varpula ERI 4 / EXC 4
Senseo Shine Like A Diamond om. Mervi Vesala ERI 2 SA / EXC 2 CQ

veteraaniluokka / veteran class
Kallioahteen Tuhkimo om. Sari Liedes & Mika Valtanen ERI 1 SA PN 2 varaserti ROP-veteraani BIS-veteraani 1 / EXC 1 CQ BB 2 Res.CAC BOB-veteran Bis-veteran 1
Kitsune Sleeping Beauty om. Maarit & Teemu Haavisto ERI 2 SA Paras pää / EXC 2 CQ Best head

kasvattajaluokka / breeders group
kennel Gapabo's om. Ganga Boehm 1 KP ROP-kasvattaja BIS-kasvattaja 2 / class 1 with HP BOB-breeder BIS-breeder 2
kennel Inuline om. Hanna Kukkola 2 KP / class 2 with HP

jälkeläisluokka / progency group
Inuline Good Luck Bear om.Miina Klemelä 1 KP ROP-jälkeläinen BIS-jälkeläinen 2 / class 1 with HP BOB-progency group BIS-progency group 2

 

 

 

Sponsored by;

Dogfani